Sebestyén és Míra 28. hétre, extrém koraszülöttként jött világra, altatásos császárműtéttel, 1140 és 900 grammal. Sebestyén 3-7, míg Míra 6-8 Apgar értéket produkált. Közel 3 hónap intenzív ellátásra szorultak. Mindketten súlyos tüdőelégtelenségben szenvedtek, hosszú ideig gépi lélegeztetésre szorultak, keringés támogatást és többször transzfúziót kaptak .
Sebestyén a súlyos keringési elégtelenség miatt tüdővérzést kapott, valamint sérülés érte az agyat is. Emellett egy ismeretlen – negatív EEG miatt feltehetően éretlen idegrendszerből eredő – görcsrohamon, és egy magas lázzal járó fertőzésen is átesett. Míra II-es típusú agyvérzést kapott, agykamratágulatot diagnosztizáltak.
Szteroid kezelést követően, BPD tüdőbetegség mellett nagyon lassan sikerült elhagyni a légzéstámogatást, mindkettejüknél.
A táplálásuk két hónapig csak szondán volt megoldható. ROP II típusú szembetegség sem maradt el.
Nagyon féltünk mi vár ránk, hogy fognak fejlődni, a kezdeti idők a legjelentősebbek, versenyfutás van az idővel. A korai fejlesztőbe legkorábban 6 hónap múlva volt csak időpont. Természetesen mindent elsajátítottam, ami otthoni körülmények között végezhető, de … Szakember kellett. Jó szakember.
A pécsi koraszülött osztályon dolgozó orvosok és ápolók mellett köszönettel tartozunk Rékának is, hogy segítő kezet nyújtott, tanácsaival és tudásával már az intenzíven töltött idő alatt segítségünkre volt. Hálás vagyok, hogy nem a tehetetlenség érzésével indultunk neki a hosszú útnak, hogy nem kellett hónapokat várni, hogy a legelső naptól kezdve velünk együtt (!) fogta/fogja gyermekeink kezét , hogy velünk együtt (!) küzd azért, hogy a Sebestyén és Míra teljes életet élhessenek.
© 2020 Lendület Centrum.
All Right reserved | reka.kutas@lenduletcentrum.hu | +36 20/ 444 8590 | 7623 Pécs, Vas Gereben utca 31 .
A Lendület Centrumban azoknak, az elsősorban 4-14 éves gyermekeknek tudok segíteni, akiknél nyelvi elmaradás tapasztalható, artikulációs problémákkal küzdenek, beszédészlelésük, beszédértésük gyengébb. Azokat is szeretettel várom, akik szeretnének felkészülni az iskolára, az iskolában jelentkező olvasás-, írás tanulási nehézségeik leküzdéséhez keresnek segítséget, vagy csak bizonytalanok és felmérést, tanácsadást szeretnének.
Ezt a tréninget akkor tudjuk és szoktuk ajánlani, ha a gyermek már képes 4-6 fős csoportban együttműködni. A fejlesztés megkezdésének kiindulópontja egy neuro-és szenzomotoros vizsgálat, amivel felmérjük azokat a motoros képességeket, melyek a sikeres iskolai beváláshoz is alapvetően fontosak.
Figyeljük a gyermek motivációs és együttműködési szintjét, a figyelmének terhelhetőségét, a feladathelyzetek elfogadását vagy hárítását, a kudarcfelismerést és a kudarctűrést, felmérjük a testvázlatot, a térbeli tájékozódást, a lateralitást, dominanciát, az információfeldolgozás gyorsaságát, illetve párhuzamosságát, valamint a finommotorika fejlettségét. Egyszóval meglehetősen átfogó képet kapunk a gyermeked fejlettségéről minden területen.
Ezután a tréning során a felmérés eredményéhez igazított feladatokkal fejlesztjük az olyan képességeket, mint az utánzás, többirányú figyelem, emlékezet, sorrendiség, ritmusérzék, mozgás-beszédszinkron, terhelhetőség, belső kontroll, helyzet-felismerési és problémamegoldó képesség.
Az órák egy változatos fejlesztőeszközökkel berendezett tornateremben zajlanak, ahol vannak padok, zsámolyok, labdák, karikák, kötelek, hinták, trambulin és még gördeszka is. Így a fejlesztés nem csak hatékony lesz, de szórakoztató is – hozzánk szívesen járnak a gyerekek!
A feladatokat mondókákkal, énekekkel kísérjük, így „mellékhatásként” fejlődik a kommunikáció, az anyanyelvi készség és egy sor dalocskát is megtanulnak.
Persze mindez csak ízelítő, egy kis bevezetés a szakmai kulisszák mögé. Nem kell megjegyezned minden terápiát, nem fogjuk kikérdezni: amikor eljössz hozzánk, akkor egy állapotfelmérés során közösen állítjuk össze személyre szabottan a szükséges kezelések és fejlesztések kombinációját, hogy az a lehető leghatékonyabb legyen a gyermekednek vagy neked.
A törzsizmok fejlesztésével, a törzs stabilizálásával nem csak a gerinc állapotát javítjuk és óvjuk meg a további problémáktól, hanem az egész test egészségére hatással lehetünk. Minden mozdulatunk összefüggésben van a törzsünkkel: fontos tehát ennek a fejlesztése!
A Core stabilizáló tréning vagy torna valamelyik formája elengedhetetlen bármilyen edzésformához vagy prevencióhoz.
A core- izmok feladata az ágyéki gerincszakasz, -a test központjának- stabilizálása, amit nemcsak az itt elhelyezkedő izmok erején keresztül, hanem a mozgásba való bekapcsolódási sorrendjén tud kivitelezni. A core izmok feladatához tartozik még a végtagok mozgásának hatékonnyá tétele miközben a gerinc stabilitását megőrzi. Tehát a törzs izmoknak a mozgás során nem elég csak erősnek lennie, hanem az ideg-izomrendszer kapcsolatának is jónak kell lennie. Ezen kapcsolatok újraprogramozása a kulcstényező a stabilizáló programban.
A krónikus fájdalom rontja az ideg- izom kapcsolatot, így a hatékony- gazdaságos mozgásmintát is. A környező izomcsoportokra és a csontrendszerre több munka hárul ennek következtében ami túlterhelődéshez, újabb fájdalomhoz, ízületi elváltozásokhoz vezet.
A tréning lényege:
A felsorolt képességek fejlődésével egyre jobban érezheted magad a testedben.
Ez egy tudatos, személyre szabott, komplex, háromdimenziós kezelési eljárás. Hatásos módszer a gerincferdülés különböző formái, a Scheuermann-kór, tartási rendellenességek, a gerinc ismeretlen eredetű fájdalmai és degeneratív elváltozásainak korrigálására.
A gerinc elváltozásai az egész testre hatással vannak, ezért ennek a módszernek az alkalmazása során ezeket 2 módon kezeljük:
A Schroth terápia teljesen személyre szabott, minden páciens a görbületeinek megfelelően kapja a speciális, neki kitalált gyógytorna gyakorlatokat, így a rosszul működő izmok, szalagok, a nem megfelelően terhelődő ízületek a helyes működéshez szükséges ingereket kapják.
Mivel ezek az elváltozások a bordákat is érintik, a személyre szabott gyógytorna nélkül a páciens minden egyes légvétellel erősíti a saját deformitását. Ennek kivédésére megtanítjuk a speciális, háromdimenziós, forgató légzést.
A Dévény-féle módszer nem egyetlen technika a mozgás fejlesztésére, hanem egy komplex, összetett rendszer, ami teljesen új szemszögből közelíti meg a mozgásrehabilitációt. Nem arra fókuszálunk, hogy mi az a mozgás, ami nem megy, nem erőltetünk semmit, hanem kíméletes módszerekkel érjük el azt, hogy a páciens egyedül is képes legyen a mozgásra.
A DGSM akkor a leghatékonyabb, ha minél korábban elkezdjük – akár már az inkubátorban is!
A Dévény-módszer 2 részből áll:
A DGSM felnőttek és gyermekek esetében is jól használható, az alábbi esetekben:
Ennél a módszernél nagyon fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük a terápiát, annál hatékonyabb lesz – kisbabák esetében akár már az inkubátorban érdemes elkezdeni!
„Koraszülött lányunk számára hypoton izomzata miatt ajánlották a DSGM kezelést. Neurológusi és gyermekorvosi javaslatra kezdtük el a terápiát, fél évig heti rendszerességgel vettünk részt a kezeléseken. Réka nagy szakértelemmel rendelkezik a területen, minden részletre figyel, nagyon sok hasznos dolgot mutatott és mondott nekünk, amivel a lányunk mozgásfejlődését segíthettük, követtük. Megnyugtató volt számunkra, hogy jó kezekben van, Réka nagy türelemmel bánik a gyerekekkel. Kilenc hónapos korára utolérte az időben született babákat a mozgásában.
Tímea, Adél anyukája
Kislányunk, Natasa 2019. Január 12-én látta meg a napvilágot, de az idevezető útja nagyon göröngyös volt. Bár a terhességgel minden rendben volt, de a szülésnél több komplikáció is fellépett: nyakra tekeredett köldökzsinór, ambuballonos lélegeztetés, és törött kulcscsont.
Bár a kórházból úgy jöttünk haza, hogy látszólag minden rendben volt, ahogy teltek a hetek, egyre biztosabbak voltunk benne, hogy valami nem stimmel Natival. Mindig csak egy irányba nézett, a fejét sem próbálta emelni. A diagnózis ferde nyak, és nyaki hipotónia. Ekkor a kicsi 6 hetes volt.
Modern anyaként nyilván első utam az internetre vezetett, kezelési módokat keresve, s ekkor találtam rá a Dévény módszerre, és Rékára. Réka egy gyors felmérés után megállapította, hogy nem csak a nyakkal vannak problémák, hanem lényegében az egész baba hipotón – amolyan tipikus „tészta” baba volt – és féloldalas. Persze nagyon megijedtünk a férjemmel, az elkövetkező hetek aggódással teltek.
Hihetetlen volt azonban a tempó, ahogy Nati fejlődött. Néhány kezelés után már otthon is szépen emelte a fejét, lassan oldódott a féloldalassága is, és a 4 hós ortopédiai kontrollon már a ferde nyak diagnózisának is búcsút mondhattunk.
Történetünket az koronázta meg, mikor 5,5 hónaposan – korát megelőzve – Nati kúszni kezdett.
Mikor 6 hetesen először találkoztunk Rékával, csak abban mertünk reménykedni, hogy kis lemaradással mindent csinálni fog, amit a kortársai.
Köszönjük Neked, hogy a segítségeddel kislányunk felülmúlhatta várakozásainkat.
A gyermekek részére felmérést, tanulási képességvizsgálatot, egyéni fejlesztést és TSMT foglalkozásokat tartok.
Speciális fogásokkal enyhítem illetve megszüntetem a hozzám fordulók fájdalmait, helyrehozom az ízületek mozgástartományát. Először a testfelépítésbeli és mozgásbeli eltéréseket vizsgálom, illetve tesztelem, majd korrigálom, végül betanítom az állapot hosszútávú megtartását és javítását szolgáló gyakorlatokat.
2019-ben alapítottam a Lendület Centrumot azzal a céllal, hogy magam köré gyűjtve a mozgás- beszédfejlesztéssel foglalkozó szakemberek legjobbjait, egy helyen segíthessünk minél több embernek.
A Lendület Centrumban azoknak, az elsősorban 4-14 éves gyermekeknek tudok segíteni, akiknél nyelvi elmaradás tapasztalható, artikulációs problémákkal küzdenek, beszédészlelésük, beszédértésük gyengébb. Azokat is szeretettel várom, akik szeretnének felkészülni az iskolára, az iskolában jelentkező olvasás-, írás tanulási nehézségeik leküzdéséhez keresnek segítséget, vagy csak bizonytalanok és felmérést, tanácsadást szeretnének.